Zdenac Forum - Veliki & Mali Zdenci
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vaša Gmail E-Pošta
**Veliki Zdenci** *Facebook*
Image Hosted by ImageShack.us
Zdenac - Veliki Zdenci & Pavlovac Forum

Zdenac Forum

Latest topics
Like/Tweet/+1
Online
Ukupno je: 18 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 18 gostiju. :: 2 Bots

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 506, dana ned stu 12, 2017 9:27 pm.
Statistics
Registriranih korisnika/ca: 107.
Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: nb4001.

Ukupno postova: 435. in 325 subjects
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Affiliates
free forum
Social bookmarking

Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Zdenac on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Zdenac Forum - Veliki & Mali Zdenci on your social bookmarking website


Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat

2 posters

Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat

Postaj by admin sri lip 23, 2010 4:09 pm

U zadnje vrijeme sam se bavio mjerenjima u vezi potrošnje računala i stvari vezanh uz računala.
Ranije u to nije bilo sumnje, intelovi dual core procesori su bili energetski učinkovitiji.
Ovo nije bitno za igre jer tu se nemože previše štedjeti, jer jednostavno morate imati jaku grafičku, dobar višejezgreni procesor i puno ventilatora. No stvar se mijenja kad se radi o računalima koja vam večinu vremena služe za surfanje po internetu, chatanje, obradu podataka, gledanje filmova i slično.
Znači, stvari koje zahtijevaju duži boravak na računalu a nisu opet prezahtijevne u vezi grafike i procesorske snage. Večini potrošnja računala nije najbitnija stvar, no ukoliko vam računalo radi 10-ak sati dnevno, na mjesečnoj razini je to itekako važno.

Da počnemo s gamerskom konfiguracijom. To su računala s jakom grafičkim karticama , puno rama, jakim procesorima i dosta ventilatora. Ona su odlična računala sposobna za dugo igranje i recimo brzu obradu videa. No kao što pretpostavljate, nisu nimalo dobro riješenje za surfanje i ostale nabrojane radnje.
Nisu, jer u "leru" ili kako se to kaže na eng. idle-u, troše i oko 200 wata, što je previše a i potpuno su neiskorištena, a i znaju biti dosta bučna zbog ventilatora na grafičkoj kartici i kučištu.

Pretpostavljate da sam ja napravio pravu asketsku konfiguraciju s kojom će se trošiti minimalno energije za surfanje po netu i gledanje videa, no varate se.
Htio sam zapravo konfiguraciju koja će biti izuzetno štedljiva ali koja će onako povremeno pokrenuti poneku igricu iz radoznalosti. Evo što sam uspio napraviti i s kojim komponentama.!

Najprje sam mislio napraviti kofiguraciju oko matične s integriranom grafikom , no s tim ne možete računati niti na Cod 2 a kamoli nešto novije.

Odlučio sam se za opciju s AMD procesorom jer su dosta jeftiniji i ploče i procesori a izbacili su nekoliko sjajnih procesora za ovo što sam ja želio.

Najprije MBO:
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=3006

kada pročitate svojstva uočiti čete njezinu energetsku efikasnost ali i dobru podršku za skoro sve AMD procesore, ima dosta usb utora, što vam treba za dosta periferije, za računalo kakvo je imam doma.
Cijena ploče je u odnosu opcije za Intela odlična u odnosu što vam sve nudi
Takva nova dođe oko 500 kuna.

Procesor:
Ovo je vrlo zanimljiva stvar. Amd je izbacio na tržište procesor s dvije jezgre na 2.6 Ghz i max potrošnjom od 45 wata što je stvarno odlično. Procesor je ovaj:
http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=487
Napominjem da je 45 wata potrošnja za 100% opterećenja procesora, a za surfanje i gledanje to se kreće do nekih 10-ak posto, što je dosta ispod tih 45 wata.
Cijena oko 480 kuna u Boharu

Grafička:
Ovdje mi se bilo najteže odlućiti. Zato jer ako uzmete preslabu , ništa posebno niti novije nećete moći ni probati igrati a kamoli preči koji nivo.
Prosurfao sam malo po internetu i izabrao novo izbačenu grafičku karticu od Ati-ja:
ATI Radeon™ HD 4350
Grafička je ultra štedljiva, ima pasivni hladnjak, shader 4.1, directX 10, HD podršku i 512 mb ddr2 rama, ali kad joj date najnoviji driver i uz dobru matičnu ploču, uključi se funkcija HyperMemory i ima cijeli gigabajt rama, što je savim ok, priznat ćete..., Grafička je ova:
http://www.xfxforce.com/en-us/products/graphiccards/hd%204000series/4350.aspx

Pitate se što može ta grafička. Nisam bio ni sam siguran no probao sam igre koje imam na računalu a to su cod 4 i cod 5. Vrti obje i čak ne toliko skromno koliko sam očekivao;
cod 4 vrti na 1024x768 , naravno bez uključenih detalja kao shadow, antialising i sl. a cod 5 na 800x600. Nema cukanja i freimanja, i zapravo za nezahtijevne korisnike je sasvim u redu. Jedino što se pri dužem igranju temperatura diže do cca 100 stupnjeva, i zato sam morao uključiti i dva 12 cm ventilatora na kučištu koja su to riješila na prihvatljiviju temperaturu. Znači, možete isprobati novije igrice, ali naravno u granicama mogučnosti te kartice. zanimljivo je da brzina grafičkog procesora varira od 100 Mhz do max 600 Mhz, i time zapravo i štedi energiju podešavajući potrošnju i snagu po trenutnoj potrebi. Ako ne igrate igrie na duže vrijeme ne trebaju vam ni dodatni ventilatori na kučištu, no ako volite odigrati preko sat vremena, morate ih uključiti.

Cijena oko 290 kuna u Boharu

Ostalo u mojoj kofiguraciji:

Rami 4 gb ddr2 ( 2 x 2 gb na 800 mhz)

1 sata hard od 250 gb + 1 externi od 500 gb povezan usb kablom

napajanje od 420 wata

2 ventilatora od 12 cm

čitač kartica, skener, printer, lan switch s 8 utora, monitor od 19" lcd, dvd pržilica

Sad vas zanima koliko to sve skupa troši.!!!!!!

Upravo sada dok vam ovo pišem , mjerač potrošnje mi pokazuje 80 wata !!!! I to s monitorom !!!

Nema nekog posebnog grafičkog opterečenja a ni procesorskog, no internet preglednik mi je uključen, surfam po netu itd..
Priznat ćete da je to zaparavo više nego dobro. Kad se monitor isključi (kod mene je to nariktano poslije 4 min) i računalo ode u idle (mirovanje) mjerač pokazuje 70 wata.
Napominjem da je to s externim hardom, 2 12 cm ventilatora, i lan switchom.

To se sve u nekoj još asketskijoj opciji može izbječi, no meni to nije odgovaralo, pa sam ostavio ovakvu konfiguraciju. Znači mogli biste još pokoji watt uštedjeti ako uzmete MBO s grafikom na ploči, ako nemate externi hard, isključite ventilatore i vjerujem da bi potrošnja onda bila oko 60 do 65 wata u idle-u.
No meni upravo ovo odgovara, te sam si to i složio.
Priznat ćete da dual core na 2.6 i grafička s 1 gb rama i 4 gb ddr2 rama,i 750 gb harda, nije preslaba konfiguracija i više je nego dovoljno za surfanje, gledanje videa, slušanje glazbe itd..i svaku svakodnevnu upotrebu, a opet dozvolja povremeno igranje i ispitivanje igra.

I da, na kraju potrošnja kuna za 10 sati rada:

Ako vam je računalo večinom na leru i povremeno surfate, gledate video itd,, potrošiti čete oko 50 lipa električne energije za 10 sati s mojim računalom.
Ako ga pak opetertite malo i igrate ili opteretite jezgre, potrošiti ćete maximalno nekih 60 do 70 lipa za 10 sati rada.
Napominjem da je izuzetno važno da si stavite monitor, da se isključi poslije , recimo 5 minuta neaktivnosti na računalu, jer vam on zapravo troši dosta energije, ako nije tako naštimano.
Gamerska računala troše oko 1.5 do 2 kune za 10 sati rada, zavisno da li tjeraju igre ili surfaju netom.

Dolazi se do ovog zaključka:
-ako koristite računalo 10 sati dnevno, s mojom konfiguracijom ćete potrošiti mjesečno oko 15 kuna eventualno do 20 ako budete više printali , igrali, itd
- s gamerskom konfiguracijom ćete potrošiti minimalno 45 do 50 kuna ali i do 70 mjesečno, ako se više igra.

Zato je vrlo dobro znati za što ćete koristiti računalo, pa si prema tim potrebama i odabrati konfiguraciju.
Napominjem da se može postići još manja potrošnja, no nisam htio opet majniže performanse, već nešto ipak solidnije.
Nadam se da vam je ovaj experiment bio zanimljiv.
Slobodno se obratite s pitanjima u vezi potrošnje računala ali i ostale tehnike i elektronike.
Rado ću vam izmjeriti potrošnju televizora, audo linije, Lcd televizora, hladnjaka, i ostalih kučnih potrošaća,,,

Pozdrav!!!!!!!!


admin
Admin

Broj postova : 27
Points : 103
Reputation : 14
Join date : 22.06.2010

https://zdenac.forumhr.com

[Vrh] Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Novi procesor............

Postaj by admin sri lip 23, 2010 4:10 pm

Evo da nastavim malo temu...
Kupio sam novi Athlon II x2 250 DualCore 2*3.0 GHz 65 wata , 2 mb cache i zamijenio onaj prijašnji dual core na 2.6
5050e 45 wata, s 1 mb cachea
-potrošnja mi se povečala samo nekih 7-10 wata što je i razumljivo, jer ovaj procesor radi na 15 % većem taktu, ima duplo više mb cache memorije tj, 2 mb u odnosu na 1 mb . i fsb mu je 2000 u odnosu na 1000 od prijašnjeg procesora
-sada konfinguracija troši u surfanju, s monitorom oko 80-87 wata.... što je odlično za procesor takve brzine...
-procesor sam podešava brzinu od 0.8 do 3.0 GHz
-uskoro dolazi i Athlon II x2 240e DualCore 2*2.8 GHz koji troši svega 45 wata, no on je oko 100 kuna skuplji od ovog mog procesora
-odličan omjer uloženog i dobivenog plus, je još i dosta štedljiv, a može dobro "zapeti" svoje dvije jezgre na 3.0 GHz, ako zatreba

admin
Admin

Broj postova : 27
Points : 103
Reputation : 14
Join date : 22.06.2010

https://zdenac.forumhr.com

[Vrh] Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Potrošnja grafičkih kartica

Postaj by Dean sri lip 23, 2010 4:11 pm

evo potrošnje od grafičkih kartica...

moja je inače 4550 a planiram nači neku 4670

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-radeon-hd4650_4.html#sect0

Power Consumption, Temperature, Overclocking

Power consumption is an important parameter of HTPC systems because many of them are equipped with rather low-wattage power supplies and have nonstandard form-factor which prevents you from replacing the default PSU with a higher-wattage unit. Therefore we did some measurements with our PowerColor SCS3 HD4650 on a special testbed configured as follows:

* Intel Pentium 4 560 CPU (3.6GHz, LGA775)
* DFI LANParty UT ICFX3200-T2R/G mainboard (ATI CrossFire Xpress 3200 chipset)
* PC2-5300 SDRAM (2x512MB, 667MHz)
* Western Digital Raptor WD360ADFD HDD (36GB)
* Chieftec ATX-410-212 PSU (410W)
* Microsoft Windows Vista Ultimate SP1 32-bit
* Futuremark PCMark05 Build 1.2.0
* Futuremark 3DMark06 Build 1.1.0

The 3D load was created by means of the first SM3.0/HDR test from 3DMark06 running in a loop at 1600x1200 with 4x FSAA and 16x AF. The Peak 2D mode was emulated by means of the 2D Transparent Windows test from PCMark05 that simulates the user’s working with application windows. We got the following results:

Just as we could expect, the PowerColor SCS3 HD4650 needs far less power than the reference Radeon HD 4670 GDDR3, mainly because of its lower GPU clock rate, of course. As a result, its power consumption is no higher than 30W in 3D mode, which is higher than the consumption of the record-holder Radeon HD 4550, but the Radeon HD 4650 has more advanced capabilities. The card is absolutely silent in every mode because it lacks any fan.

It should be noted that, despite the passive cooler, the GPU temperature was under 40°C in idle mode and under 72°C in 3D applications, but we installed our PowerColor SCS3 HD4650 into a roomy and well-ventilated Chieftec LCX-01 system case. The temperatures may get higher in a cramped HTPC case. So, before installing the card into a HTPC case, you should make sure there is air flow around the graphics slot. Otherwise, the card may find itself overheating, especially if the PCI Express x16 slot is turned around by 90 degrees in your system case.

There is usually no point in overclocking graphics cards of this class, but we gave our PowerColor SCS3 HD4650 a try. Contrary to our expectations, the card’s GPU overclocked well enough.

The GPU was stable at a frequency of 700MHz. That’s a very good result for a cheap graphics card with passive cooling. The memory chip refused to work at frequencies higher than their rated 500 (1000) MHz. Since the memory was going to be a bottleneck in games, we didn’t benchmark the PowerColor SCS3 HD4650 with its GPU overclocked.
Dean
Dean
Admin

Broj postova : 306
Points : 870
Reputation : 29
Join date : 23.06.2010
Lokacija : Veliki Zdenci

https://zdenac.forumhr.com

[Vrh] Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Mjerač potrošnje struje - wata

Postaj by Dean ned pro 19, 2010 4:30 pm

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Slika0066

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Slika0065

može mjeriti do nekih 2300 wata ili 10 A

kupljeno u Lidlu, za 79 kuna
Dean
Dean
Admin

Broj postova : 306
Points : 870
Reputation : 29
Join date : 23.06.2010
Lokacija : Veliki Zdenci

https://zdenac.forumhr.com

[Vrh] Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Još malo o potrošnji grafičkih kartica,,,

Postaj by Dean uto tra 26, 2011 10:32 pm

Dean
Dean
Admin

Broj postova : 306
Points : 870
Reputation : 29
Join date : 23.06.2010
Lokacija : Veliki Zdenci

https://zdenac.forumhr.com

[Vrh] Go down

Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat Empty Re: Potrošnja energije u računala iliti koliko wata troši računalo na sat

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.